google.com, pub-4872025216567556, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Güzellik Tüyoları #13: Ayak, El ve Tırnak Bakımı

   Merhabalar ballarrr:) Bugün sizlere yazacağım güzellik tüyoları çoğumuzun yapamadan edemediği bir konu hakkında olacak. Başlıktan gördüğünüz üzere ''AYAK,EL VE TIRNAK'' bakımı ile ilgili bir yazı olacak bu.
Bu yazım çok değer verdiğim ve konuşmaktan zevk aldığım ve gevezeliğime katlanarak beni büyük bir sabırla dinleyen canım arkadaşım BÜŞRA ya ithaf edilmiştir :) Bugün kendisiyle konuşurken bana doğal tarifler sordu. Bugün yazısını yazarım senin için dedim. Evet :) Ona ve benim her saniye mızmızlığıma katlanan Büşra'nın güzel annesi Emine ablacığıma, Büşra'nın tembel kardeşi :) Gülsüme ve bana her konuda yardımcı olan Büşra'ın değerli ağabeyi :) Mustafa abime de ithaf ediyorum:) Bu arada (gevezeliğime katlanın) Büşra'nın babası kemoterapi'ye alınacak ona buradan tekrar geçmiş olsun diyorum. Dualarım sizinle...

Bu ne lan resmen ölmüşler gibi davrandım :)) :) 

  Asıl konumuza dönelim :) Bugün güzellik tüyoları yazım biraz uzun olacak. O nedenle hepinizden özür diliyorum öncelikle...

   AYAK BAKIMI

  Ayakta 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ ve 19 kas bulunmaktadır. Ve insan vücudundaki kemiklerin 1/4'ü ayaklardadır. Bunlar eğer devre dışı kalacak olursa vücudun geri kalanı da devre dışı kalır. Yani önem verin ayaklarınıza canlarr:) Bu kadar tubitak bilgisi yeter:)) 1)Koyu Oje Sürdükten Sonra Leke Kalmaması İçin:
   Süreceğiniz ojenin altına koruyucu şeffaf bir kat oje sürün. Unutmayın! daha az pigmentli açık renk ojeler bile tırnak renginizi bozabilir. Bunu yaparsanız hem tırnak rengini korursunuz, hem de ojenizi daha kolay sürersiniz. (Benim önerim koruyucu kat olarak FLORMAR TIRNAK UZATICI OJE yi kullanın, hem tırnaklarınız uzar hem de tırnak renginizi korursunuz)

2)Kırılgan Tırnaklar İçin:
   Günde 1-2 kez süreceğiniz kütikül yağı ile tırnaklarınıza masaj yapın.
Neden yağ? Yağ kolaylıkla emileceğinden çatlak ve kırılmış tırnaklarınıza daha çabuk tedavi uygularsınız. Hem de cildi de nemlendirirsiniz.

3)Yorgun Ayaklar İçin:
   Yorgun ayakların dinlendirilmesi için en uygun yöntem serinletici-naneli bir ayak jeli ile ayaklarınızı ovmak veya ayak masaj aleti edinmektir. Yada en basiti nemlendirici bir kremi buz dolabında soğutarak gün sonunda ayaklarınıza uygulamak...

4)Ayak Altındaki Deri Sert İse:
    AHA içerikli kremler kullanın. Topuk törpüsü kullanmanızı önermiyorum. Çünkü bu eskisinden de sert topuklara sahip olmanıza neden olacaktır. Daha yumuşak bir ponza taşı ile törpü işlemi yapmanız daha iyi olabilir.

5)Doğru Ayak Bakımı:
TIRNAK ÇUBUĞU
     Sağlıklı ayaklara sahip olmak için öncelikle tırnakların düzenli olarak (tercihen küt) kesilip törpülenmesi gerekir. Törpüleme de tek yönde törpüleme işlemi tırnakları çatlatmaktadır. Tırnakların altı çok sert olmayan (genelde metal tırnak törpülerinin üzerinde de bulunan virgül şekilli bir aparat ile de yapılabilir.) tırnak çubuğu ile temizlenmelidir.
İyi bir krem de ayakların nemlenmesini sağlar ve canlılık katar. Haftada bir iki kez kendinize 10 dk. ayırarak ayak bakımı yapın ve ayak peelingleri kullanın. Zaman buldukça ayak bileklerinize iki yana doğru dairesel hareketlerle masaj yapmayı unutmayın.EL BAKIMI

 Ellere ne zarar verir?

 • Fazla sıcak ve fazla soğuk su.
 • Deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri
 • Güneş,soğuk,yağmur,deniz ve toprak.
Elleri nasıl korumalısınız?
 • Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven kullanın.
 • Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.
Elleriniz için pratik tüyolar
 • Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın. El kremi ya da losyon sürün.
 • Ellerinizi günde iki-üç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulayın. Günde bir kere parmakları, tırnakları fırçalayın. 
 • Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı gibi lekeleri de çıkarır. 
 • Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir.
 • Arada bir ellerinize kalın tabaka krem, vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok bakımlı olacaktır. 
 • El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri açmak için çok yararlıdır.
 • Limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir. 
Özel bakım gerektiren durumlar

1.Esmer lekeler: Bunlara yaşlılık lekeleri denir. Ellerde kahverengimsi lekeler oluşur. Bu lekeler çıkmasını geciktirmek, hatta önlemek mümkündür. Bunun lekelerini çıkmasını geciktirmek hatta önlemek mümkündür. Bunun için de pigment renklerini açan bir krem yaralı olur.  En kötü ihtimalde suda çıkmayan fondötenle kapatabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda damarların gözükmesini engeller. 
2.Soğuk kabarcıkları: Parmakların yeteri kadar hareket etmemesi, soğuk ve nemden yeterince korunmaması bunlara neden olur. En iyi yol, egzersiz yapmaktır. Çünkü bu egzersizler kan dolaşımını hızlandırır.
3.Sert deri ve çatlaklar: Bunlara soğuk hava, elleri fazla zorlayan işler yol açar. Çatlaklara kir dolabilir. Bu kirleri limonla çıkarabilirsiniz. Sonrada bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı sürün. Bir süre bekledikten sonra ellerinize sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Tabii ki sonra krem sürmeyi unutmayın Bunu her gün yaparsanız elleriniz düzelir.

El ve parmak egzersizleri 

1. Yumruk açma: Yumruğunuzu iyice sıkın. Sonra parmaklarınızı öne doğru mümkün olduğunca açın. İki eli de aynı zamanda yapın. Bu hareketi en az 6 kere yapmalısınız. 
2.Parmak ayırma: Ellerini avuçlarınızın yere bakacağı şekilde tam önünüze koyun. Parmaklar birbirlerine sıkıca yapışmış olsun. Sonra parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın.

TIRNAK BAKIMI
Tırnakları ve etleri yumuşatmak için elleri yumuşatmak için elleri bir süre ılık, tercihe göre sabunlu ya da kremli bir suda bekleterek başlayın. Yumuşayan etler iyi bir makasla kolaylıkla alınabilirler, ancak fazla derinden almamaya dikkat edin. Bun da pek başarılı olamıyorsanız üzülmeyin yaptıkça el alışkanlığı kazanacaksınız, ama yine de istemiyorsanız etleri tırnak diplerine doğru itmekle yetinebilirsiniz. 
Tırnaklarınızı törpülemeden önce istediğiniz uzunlukta kesin. Eğer kırılmış bir tırnağınız varsa diğerlerini de aynı oranda kısaltın, çok uzun tırnaklar arasında birinin kısa olması daha çok göze batar.  Hatta bu durumda koyu ojeler yerine beyaz, açık pembe yada ten rengi gibi daha az dikkat çeken renkleri tercih edin. 
Törpülerken fazla sivri yapmaktan kaçının ille küt tırnaklardan hoşlanmıyorsanız önce küt törpüleyin sonra köşeleri yuvarlatın. Tırnaklarınız kısa ise küt törpülemek daha çok yakışacaktır. Tırnaklarınızın etli kısmı kısa ise yani sıfır kesildiği zaman ince uzun değilse arkadan bakıldığında bir kaç milim gözükecek kadar uzatın, mümkün olduğu kadar ince uzun görünmelerine çalışın. Ayrıca tırnaklarınız çok  geniş değilse sürdüğünüz ojenin kapatıcı yani şeffaf olmayan bir renk olmasına dikkat edin. 
Oje rengi konusunda oldukça fazla seçeneğimiz bulunmakta... Genellikle, kırmızı, pembe ve beyaz tonları daha çok kullanılır. Ama lacivert, mor, yeşil, bordo gibi alışılmamış renklerde çok moda. 
Bir de ojenize nail art yaparak süsleyin ve daha güzel bir görünüm elde edin.

Oje Sürme
Rujunuza uyumlu bir oje seçin. Ojeyi sürmeye tırnağınızın ortasından başlayın, sonra yanları doldurun. Daha homojen bir sonuç için ikinci katı sürebilirsiniz. Bir pamuklu çubuk ile kenarlardaki oje kalıntılarını düzeltin. Daha parlak bir görünüm için ''PARLATICI'' oje sürebilirsiniz. 

BUGÜN KÜ YAZIMDA BU KADARDI:))) BENİ 1 SAAT 15 DK boyunca yalnız bırakmayan ve yazımın taslağını okuduğum, eğlendiğim canikom Büşra onun kardeşi ve ağabeyine buradan teşekkür ederim:) SİZLERİ SEVİYORUM:)))) 


Yorum Gönder

0 Yorumlar