google.com, pub-4872025216567556, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ne Okudum #20: Brodeck'in Raporu- Philippe Claudel (Yeni açıklama yazısı geldi)


Selamlar balintolaaaaarrrğğğğ( "ğ" kullananlar olarak çok tatlıyızzzz:D)
Bugün sizlere uzun süre sonra bir kitap değerlendirmesi paylaşacağım. Bu aralar pek kitapkurdu değilim nedense uzun dakikalar boyunca dalamıyorum. Nryse asıl konumuz bu da özellikle belirtmek istediğim bir konu var. 
3-4 gün önce sağ göğsümde bir ağrı hissettim. Bir de göğsümde bir kitle vardı. Anneme söyledim, korktuk kanser falanım diye. (Allah korusuuuuunnn) Bugün de okulda öğle arası annem beni aldı ve hastaneye gittik. Doktor beni muhayene edip "fibroadenom" dedi. Gençlerde çok görülen bir iyi huylu kitle dedi. Takibe alacaklarını söyledi, röntgen sırası aldık 19'una işte. Sonra okula geri geldim ve arkadaşla baktık fibroadenom'a internetten. Yer elmasına benzeyen fasulye şekilli iyi huylu tümörmüş kendisi. Neyse siz bana dua edin de bir şey olmasın:))

Hadi yazımı za dönelimmm:

Kitap Arkası:
“Adım Brodeck ve bundan ben sorumlu değilim. Bunu özellikle söylüyorum. Herkes bilsin. Ben hiçbir şey yapmadım ve olanları öğrendiğimde hiç sözünü etmemeyi, belleğimi sıkı sıkı bağlamayı ve demir kafese kapatılmış bir sansar gibi öylece bağlı kalmasını isterdim.”
Ama beni zorladılar: Sen yazmayı biliyorsun dediler bana. Eğitim görmüşsün.
Brodeck’in raporu ikinci dünya savşı’nda cellatları, kurbanları, sessizleştirilenleri ve onların sesleri olanları anlatıyor.
*Tanıtım Bülteninden.

Değerlendirme:
Öncelikle belirtmem gereken şey, kitabın dilinin ağırlığı. Kitapta çoğu zaman zaman kavramlarını anlayamadım. Birden ikinci dünya savaşında neler olduğunu anlatırken, bir den karısını anlatıyor, ordan başka konulara geçiyor derken insanın aklı karışıyor baya. Yani ben bu kitaptaki ‘Brodeck’ in bir rapor ile görevlendirildiğini ve o raporu yazdığını kitabın ortalarında anladım. Ama bilmiyorum, kitap da İkinci Dünya savaşındaki insanları durumlarını anlatıp, tarihe yer vermediğinden ve Adolf Hitler’in aleyhine bir yazının olmayışından mıdır nedir, kitabı sevdim. Ama bana anlat deseniz diğer kitaplardaki anlatımım kadar uzun anlatamam. Çünkü pek de karakterlere yoğunlaşamadım ve konu karmaşasından çoğu zaman bir şey anlayamadım.
Ama tarihi bir unsur kesinlikle içermiyor. Bu nedenle tercih edebilirsiniz bu kitabı.
Zaten bir ihtimal bu kitabı size hediye ederim. Bakalım tarih ne gösterecek=))
Kitap sayfa sayısı:296. Zaten sırf yayınevi için aldım bu kitabı =)
Siz bence benim çekilişlerimi takip edin bir ihtimal koyarım bu kitabı da sizde okursunuz=))
O zamaaaannnn:
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere =))


Yorum Gönder

2 Yorumlar