google.com, pub-4872025216567556, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Okudum #26: Lüsyen // Can Dündar


Yeniden mis gibi bir günle merhabalar balintolar! Bugün sizlere yakın zamanda bitirmiş olduğumuz Lüsyen kitabından bahsedeceğim. Kitap yazarlığınız ve gazeteciliğini severek takip ettiğim Can Dünar izine sahip.

Zaten o kadar seviyorum ki kalemini, adını görür görmez hemen edinme isteği doğuruyor içimde! 

Bu kitabı da okul kütüphanesinde bulunca hemen kapmak istedim!

Öncelikle kitabın genel görünüşünden bahsetmem gerekirse, kapak bütünlüğü, üzerindeki kabartmaları ve sadeliğini oldukça sevdim. Kalite ve ağır bir duruşu var!


Lüsyen, başlangıç olarak şöyle bir kitap diyebilirm: Belgesel tadında, aşk ile harmanlı tarih..

İçerisinde Şair-i Azam Abdülhak Hamid ve Lüsyen'in aşkı anlatılırken olaya tarih ve dönemin zihniyeti yerleştirilmiş ve sonuçta bir belgesel kitap, ortaya çıkmış!Kitaptaki bölümler genel olarak 2 sayfa halinde ve bir tarih, bir lüsyen hanım'ın notları ve bir de şiir tarzında bütünleştirilmiş.
Özellikle bölümlerinin kısa düzenlenmiş olması, insana daha fazla okuma hissi kazandırdığı için benim de kitabımda severek kullandığım bir yöntemdir.
Bu kitabı da o nedenle elinize alınca 4*50 sayfa okuyorsunuz sonunda elleriniz kitabın ağırlığından felç olmuş oluyor.
Evet, kitap oldukça ağır ve normal kitaplara göre büyük bir boyuta sahip, belki de tek sevmediğim özelliği bu oldu. Basımı büyük ve kitap ağırlığı fazla olduğu için pek taşınabilir olamayabiliyor, ne yazıkki :(

Lüsyen Hanım

Abdülhak Hamid Tarhan'a ait mezardan görüntüler


Kitap belgesel tadda der iken tam olarak bu tarzdan bahsetmek istiyordum.

Kitabın içerisindeki en sevdiğim 3 resmi buraya koymak istedim.


Tarihi bilgiler, resimlenmiş belgeler ve fotoğraflar..

Abdülhak Hamid'in hayatını anlatırken; Yeni Türkiye mücadelesinden, edebiyattan vs. bahsetmeyi unutmamış Can Dündar.

Bu sebeple, Abdülhak Hamid ve ölümüne dek sevdiği Lüsyen Hanım hakkında bilgi alabileceğiniz en iyi işleyen kitap olduğunu düşünüyorum.


Kısacası toparlamam gerekirse dönemin en büyük şairi, çerkes asıllı ( toprağım!) Abdülhak Hamid hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz ve aralarındaki ortalama 40 yaşlık farka rağmen Lüsyen Hanım'ın onu nasıl bir aşkla sevdiğini anlamak isterseniz muazzam bir kitap..

Çevresine aldırmadan yaşadıkları, dönemin sorunlarını, açlık ve aşksızlık çektiği tüm dönemleri güzelce inceleme firsatı bulacak ve Abdülhak Hamid'in yaşamına seyirci olacaksınız..

Okunmalı diyor es geçiyorum! :)

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle!
XOX
Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Ben de okumuştum bu kitabı, fakat malesef ben senin gibi düşünmüyorum. Evet belgesel tadında fakat nedense benim Abdülhak Hamit'e olan saygımı kaybettirmişti bu kitap. Atatürk'le ilgili olan kısımlar da dikkat çekiciydi. Ama tabii ki okunası bir kitap.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. doğrudur :) benim abdülhak hamit hakkında okuduğum ilk kitap oldu kendileri o yüzden çok bir fikrim yok :) <3

      Sil